MERCEDES-BENZ GRAND BMX 2015 - REPORT

Čtvrtý ročník závodu GRAND BMX produkce VSA Xtreme je úspěšně za námi. Tato BMX událost se i letos konala pod záštitou města Žamberk, s podporou generálního partnera Mercedes-Benz a nesla název MERCEDES-BENZ GRAND BMX 2015. Závod s doprovodným programem se konal v sobotu 1. 8. 2015 v krásném areálu Aquaparku Žamberk

Již od ranních hodin sobotu doprovázelo příjemné počasí a areál aquaparku, který byl pro tento den se vstupem zdarma, se plnil návštěvníky akce. BMX jezdci užívali připravenou dvojitou Monster Energy MAX rampu tréninkem a široká veřejnost měla dostatek času procházet všechny zóny partnerů závodu, kde je čekal pestrý doprovodný program:

Mezi bazény byla pro návštěvníky připravena zóna Mercedes-Benz s vystavenými vozy a programem, kde si mohli návštěvníci jednoduchými úkoly vybojovat kvalitní ceny generálního partnera akce. Zóna Coolsocks byla našlapaná zbožím této značky s vyladěnými image ponožkami. Na druhé strany řeky byly pro návštěvníky připraveny zóny partnerů Kov Velim s prezentací obytných vozů Dethleffs, velká zóna Besip teamu s trenažéry, hry a simulátorem autonehody ve voze Mercedes-Benz třídy A. Nechybělo občerstvení v podobě baru Actionsport cateringu nebo stylové dodávky BMX jezdce Granka – Vita fresh vanu. Mladé návštěvníky akce lákaly zóny partnerů Nintendo s herními konzolemi a zóna BOOMco s blastery a střelbou na terče. Ten kdo se nemohl dočkat večerní afterparty a koncertu Paulieho Garanda si přišel na své v prodejním stánku Garand Brand. Pro dodání energie byl ready Monster Energy truck s bezednou lednicí vychlazených drinků.

Krátce po poledni odstartoval závod kvalifikací kategorie amater s 8 jezdci ve startovní listině. Mladá krev této disciplíny byla v rozmezí 11–23 let. Mladí kluci statečně pobojovali s velikostí a úrovní naší Monster MAX rampy. Do finále postupovalo 6 jezdců. V PRO kategorii postupovalo do finále jezdců 10 a kvalda se startovala krátce po amatérech. V „próčkách“ už se bylo na co dívat. Jezdci nenechávali svůj postup do finále náhodě a level ježdění byl hozený už od startu závodu hodně vysoko. V kvalifikaci bych rád zmínil nepostupující jezdce jako VSA Xtreme team jezdce Kubu „Pastýře,Pacíře,Pancíře“ Trojana, který jako první pod čarou zajel pěkné čisté jízdy nebo Dave „Fogy“ Foglara, který jel svůj první závod po plastice kolenního vazu a ostudu domovskému městu Praze rozhodně neudělal.

Pojďme na finále. V amater kategorii bych rád zmínil 14ti letého Krištofa Odehnala z Valašských Klobouků, který dorazil na závod se svým koučem Davidem Janáčem a ukázal v rampě solidní komba jako nohand do trna na funboxu. 15 letý Kuba Němec ze stáje Berran Bydžov ukázal slušný výkon nejen večer před závodem na baru, ale i v závodu, kdy odjel spoustu solidních triků. Z nejmladších jezdců skončil na bedně 14ti letý Martin Habada, který opět ukázal svůj talent vysokými airy, nohandy a triky jako 360 baarspin na funbox části Monster MAX rampy. Druhé místo Miky z Liberce a triky jako footjam baarspin out a prvenství odnášel 17ti letý Martin Mašek z Příbrami za parádní jízdy hodné brzkému přesunu do kategorie PRO.

Finále PRO byl dlouho očekávaný okamžik narvaného publika diváky. V 18:00 se začaly dít věci, na kterých zůstává rozum stát. Na neskutečnou podívanou kompletní české špičky BMX jezdců této disciplíny čekalo v areálu aquaparku stovky rozjetých diváků. Bylo na co koukat. Díky výborné atmosféře a dobrým jezdeckým podmínkám se zapisovaly české dějiny Freestyle BMX ježdění! Finálem závodu prováděli moderátoři Jeny Valenta a Patrik Fafek.

Zkráceně sepsáno:

10.místo: Pája Tenčík, jako nejmladší jezdec PRO kategorie jel svým agresivním specifickým stylem za velké podpory publika.

9.místo: Jan „Freesty“ Beránek, který jel jako za mlada. Čistě odjeté triky na obě strany, ukončoval v kvaldě handpland 360 přes spinu a ve finále lastrickem lucky stallem do toothpicku na wallride překážce.

8.místo: Dan Mlejnek předvedl ostatně jako vždy svůj originální technický styl ježdění. Jízdy, které by mu ještě loni stačili „na bednu“ zakončil na první pokus odjetou fufanou na zábradlí nebo kombem icepick do tailtapu do footjamu na 10cm široké plošině vysoké wallride překážce.

7.místo: Ondra Šléz. I přes neskutečnou výšku a krásný styl mu těžké triky nesedly. Viděli jsme na Ondrovi bojovnost, kterou ukazuje málo kdy, ale tento den očividně nebyl jeho den „D“.

6.místo: Ondra „Vondras“ Havlíček, který se Šlézkou a Pejdou létal neskutečně vysoko. Svůj parádní styl prokládal vysoko odjetými komby a triky do fakie. Jeho last trickem a zároveň Mercedes-Benz best trickem byl čistě odjetý doubletailwhip do fakie přes funbox část minirampy, která má obě strany rádiusové.

5.místo: Erik „Fige“ Figar. I přes neskutečné jízdy s triky jako double downside tailwhip do double tailwhipu back to back, signature finger tailwhipem (rukou hozený tailwhip) přes funbox a jako last trick přes spinu, to na bednu v neskutečné úrovni tohoto závodu nestačilo. V jeho jízdách proběhlo pár chyb a to ho tentokrát nechalo pod „bednou“.

4.místo: David Janáč. Zase bohužel jedno místo pod „bednou“. Čekám na chvíli, kdy mu všechny neskutečně těžké triky konečně padnou do jedné jízdy. Ve finále odjel šílenosti jako 360 tailhip to baarspin a 360 doublewhip na spině, flairwhip a jako lastrick konečně padnul i flair downside tailhwip.

3.místo: Majkl „Berry“ Beran, který jel na jisto pro top místa. Technické triky jako icepick na wallride to baarspine out nebo topside toothpick bong to baarspin out prokládal triky jako handplant backflip přes spinu, téměř čistě odjetý tripletailwhip v rádiusu nebo flair doubletailwhip. Jako lastrick publiku ukázal svou šílenou novinku 540 flair. Jeho jízdy nebyly bohužel tolik čisté, aby mu zajistili nejcennější místa.

2.místo: Honza „Igor Hanysovič“ Hanzlík, byl velkým překvapením pro porotu. Honza měl svůj den a jeho jízdy byly plné čistě odjetých těžkých triků. Jako jediný ukázal v závodu frontflip na funbox části minirampy nebo šílený lastrick kork 720 backflip.

1.místo: Zdenda „Pejda“ Pešek. Slovy nejde popsat to co Pejda v rampě předváděl. Jeho jízdy v publiku vyvolávaly davové šílenství! Odjeté triky minimálně metr na wallride překážkou, vše neskutečně vysoko, čistě a back to back mu v obrovské konkurenci ostatních jezdců přineslo zlato. Jako lastrick a téměř best trick závodu odjel tailwhip do pedal stallu to 270 out.

Rukavice byla hozena na stranu poroty, která ve složení: Zdendy Šafaříka, Romana Čermáka a Radka Chluda neměla vůbec lehký úkol. Po 20ti minutovém boji se součtem výsledků se šlo na očekávané vyhlašování. Parádní věcné ceny od partnerů závodu Dakine, Author Bikes, Čeps, Monster Energy, Mercedes-Benz byly rozděleny mezi všechny účastníky finále. V kategorii PRO se navíc bojovalo o krásné prizemoney 30 000Kč a jako cena best tricku byl nový vůz SLK s plnou nádrží na víkend.

Po vyhlášení výsledků závodu se šly rozdávat cenné tituly MČR 2015 v disciplíně minirampa. Na základě součtu bodových výsledků obou závodů letošního seriálu skončil v kategorii PRO s titulem druhý vícemistr ČR Erik Figar. Vícemistr s velmi těsným rozdílem bodů (porota musela nahlédnou k rozdílu bodů mezi Honzou a Berrym z první zastávky seriálu) oproti vítězi se stal Honza Hanzlík. Titul mistra ČR 2015 Freestyle BMX v minirampě získal Michael Beran.

Oslava a afterparty vydařeného závodu bez jakéhokoli úrazu proběhla hned na místě v klubu Tobogan v podání koncertu Paulie Garanda a DJ Kenny Rough a následně v rytmu DJ Lucky boye. Zdejší „oldschool“ disco club praskal ve švech a slavilo se až do rána.

Kompletní fotogalerie ze závodu na Facebooku VSA Xtreme zde.

Děkujeme městu Žamberk a všem divákům za skvělý prostor a atmosféru. Všem jezdcům závodu za neskutečné ježdění. Všem partnerům za support BMX sportu!

Text: Organizátor akce, předseda CFBA, Jeny Valenta