MERCEDES-BENZ GRAND BMX - REPORT

Máme za sebou velmi úspěšně závod MERCEDES-BENZ GRAND BMX , který se konal v sobotu 9. 11. 2013 v rámci sportovního veletrhu SPORT Life 2013 v BVV Brno. Hala číslo F, která hostila Metfly freestyle arénu se v průběhu soboty naplnila lidmi a publikum si tak užilo a plně podpořilo skvělé triky jezdců tohoto závodu. Podrobnosti o průběhu závodu pro Vás sepsal Zdeněk Šafařík:

"Již tradičně hostilo brněnské výstaviště BVV závody u příležitosti výstavy SPORT Life. Tradičně v hale doprovodného programu nesoucí název Meatfly Freestyle area. Tentokráte se ovšem poprvé přidal i závod v minirampě pod taktovkou produkce VSA Xtreme - závod MERCEDES-BENZ GRAND BMX, do kterého se v online registraci přihlásilo 30 závodníků a samotnou účast na místě potvrdilo 20 z nich plus pár opozdilců. Troufám si říct, že se letos sjela snad skoro celá elita České republiky. Což zaručuje užasnou podívanou a když Vám ještě řeknu, že firma Mercedes-Benz přislíbila za nejlepší trik zapůjčit výherci na týden jeden ze svých vozů s plnou nádrží, je určitě každému jasné, co v závodě následovalo.

Kvalifikace se jela na 4 heaty po 12 minutách a jezdci se v rampě střídali po 40 vteřinách. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, bylo to náročné. Porota ve složení Lukáš Seidler, Honza Hanzlík a Michael Beran to neměla vůbec jednoduché, protože jízdy a výkony jezdců byly velmi vyrovnané. Nakonec se usnesla na těchto dvanácti jménech jezdců: Franta Maršálek, Dáma Kos, Dan Mlejnek, Michal Baránek, Zdenda Pešek, Erik Figar, Patrik Fafek, Kuba Trojan, Pavel Vavroušek, Vilibald Vítek, Ondra Havlíček a Dave Janáč, na které čekalo finále.

Po krátkém tréninku na rozehřátí ztuhlých svalů na to jezdci vlítli. Nebudu tu vypisovat každou jízdu zvlášť, protože obrázek si sami uděláte z videa, které se v průběhu týdnu objeví na internetu, pouze vypíchnu to dle mého názoru nejzajímavější. Dáma Kos a Zdenda Pešek sázeli hrozné polety, které prokládali barspiny, tailwhipy, condory, flairy a mnoha dalšími triky. Kuba Trojan dával svoje punk štýlo z Hradce, prostě radost pohledět na neuvěřitelné transfery a kombinace triků. Erik Figar to tam pálil, jak jsme u něj zvyklí: double downside tailwhip v hrozné výšce, footjam komba, vše na obě strany. No hrůza! Ten kluk má prostě talent. Patrik Fafek má rampu najetou a všem to jasně ukázal superwhipem, náherným flairem, superman setgrabem a jako třešničku na dotru přidal padelstall to downside tailwhip out. O což se pokusil ještě na wallridu, bohužel však neúspěšně. Dan Mlejnek je snad nejtechničtější jezdec v ČR a když přidá ještě flair a fufanu na zábradlí minirampy, tak snad všem spadne brada. Michal Baránek mi prozradil, že v jeho rodném městě Hodoníně staví nový skatepark, ale starý je již zrušený, takže už měsíc nestál na kole. Nebylo to na něm vůbec znát a dával jako vždy 360° footjam, double tailwhip, flair a nakonec čistě odjetý flair tailwhip, u kterého bohužel ve finálových jízdách padal. Až z Jablonce nad Nisou přijel Vilda Vítek a velmi výrazně zaútočil na BestTrick svým kombem backflip to fakie to barspin v protějším radiusu. I takový trik byl však málo, protože Ondra Havlíček s naprostou jistotou zadal double tailwhip to fakie, což mu do kapsy přihrálo klíčky od meďoura s plnou nádrží. Tihle všichni byli, ale krátcí na Daveho Janáče, který dokázal zúročit léta tréninku a zaslouženě závod vyhrál jízdami plných whipů, flairů a kombinací.

Po sečtení výsledků už nás čekal jen závěrečný ceremoniál předání bohatých cen, pohárů a hublanů od sličné hostesky (produkční tohoto závodu). Nakonec na podium vystoupali Erik Figar, Ondra Havlíček a nejvyšší stupínek obsadil Dave Janáč, kterému gratulujeme ke skvělému výsledku v takto těžké konkurenci špičkových jezdců. Závod MERCEDES-BENZ GRAND BMX je velmi úspěšně za námi a společně s Vámi se těšíme na další příležitosti v sezóně 2014."

Text: Zdeněk Šafařík

Trik List:

Franta Maršálek - doublebarspin to smith grind, condor, tailwhip, barspin, wallride, 540°
Dáma Kos - footjam nohand, tailwhip, 540°, flair
Dan Mlejnek - barspin to icepick to fakie, flair, barspin to footjam,barspin to footjam tailwhip
Michal Baránek - flair, condor, tobogan, doubletailwhip, 360° to footjam, flairtailwhip, flair nohand
Zdenda Pešek -  flair, condor, invert, walltap, tailwhip, barspin to table
Erik Figar - tailwhip, condor, lookback, double downside tailwhip, barspin to condor, superman seatgrab, tailwhp to footjam tailwhipu
Patrik Fafek - barspin, alloy condor, flair, condor, superman seatgrab, icepick na wallridu, pedalstall to downside tailwhip, doubletailwhip, superwhip
Kuba Trojan - Kp footjam, condor, turndown, lookback, tailwhip to tailtap, nofoot cancan, tobogan
Pavel Vavroušek - condor, barspin, flair, doubletailwhip tailtap
Vilibald Vítek - 270° drop z wallu, tailwhip, flair, superman seatgrab, condor to barspin, backflip to fakie
Ondra Havlíček - 360°, tailwhip, flair, lookback, wall to 360°, 360° condor, doubletailwhip
David Janáč – pendulum, condor, double tailwhip, 540° barspin, flair turndown, tailwhip to barspin


Děkujeme za podporu sponzorům závodu, jezdcům za účast a skvělé ježdění a také děkujeme publiku za parádní atmosféru v průběhu celého závodu.

partnei.jpg


GALERIE

KVĚTEN 2024KALENDÁŘ AKCÍ

« »
PO
ÚT
ST
ČT
SO
NE
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

NAJDETE NÁS NA FACEBOOKU

PARTNEŘI