REPORT - MISTROVSTVÍ ČR V PUMPTRACKU 17.-18.6.2023

Prostranství před Centrem Černý Most se o víkendu 17.-18. června proměnilo v dějiště prvního klání o tituly mistra a mistryně České republiky v pumptracku na koloběžkách. Medaile se rozdávaly ve čtyřech kategoriích, nejvíce očekávaný závod byl v mužské kategorii 15+. Do velkého finále se probojoval Marek Rathouský a Jan Křičenský. Po napínavém souboji nakonec zvítězil Marek Rathouský a stává se prvním mistrem republiky v koloběžkách v pumptracku. V neděli na pumptrackové dráze vystřídaly koloběžky kola, na nich se však o mistrovské tituly nebojovalo.

V sobotním mistrovském závodě se soupeřilo ve čtyřech kategoriích 4-9 let, 10-14 let, 15-99 let. Zatímco jezdci v mladších kategoriích teprve získávají své první zkušenosti a trať pro ně byla často výzva, závodníci v kategorii 15+ při rozcvičce zařazovali i nějaké triky z freestyle disciplíny. V samotném závodě už ale všechny svoje síly soustředili na co nejrychlejší zvládnutí tratě. Nejlépe ji zajel Marek Rathouský, druhý skončil Jan Křičenský a bronzovou medaili získal Kristián Albrecht. Kategorii 10-14 let ovládl Mikuláš Ptáček, mezi nejmladšími chlapci do 9 let vyhrál Adam Liška. Dívky závodily pouze v kategorii do 9 let, kde přemožitelku nenašla Sofie Valentová.

Pumptrack je teprve mladý sport a aby závod nalákal co nejvíce diváků, byl pro ně připravený bohatý program. Během víkendu předvedli své umění na rampě naši nejlepší freestyloví jezdi v čele s Richardem Zelinkou, trojnásobným mistrem světa, nebo Mikim Hovorkou, čerstvým mistrem republiky na BMX. Příchozí si mohli vyzkoušet verzi pumptrackové dráhy pro veřejnost včetně možnosti zapůjčení všeho potřebného, v neděli byl pro ně na závěr nachystaný koncert Pauliho Garanda s Kenny Rough.

„Mám velikou radost z toho, kolik před Centrum Černý Most přišlo fandit lidí a jakou atmosféru na závodě vytvořili. Pumptrackové závody jsou velmi atraktivní na pohled a musí zkrátka bavit i ty, kteří podobnou podívanou zažili poprvé. Čím víc se závod blížil k finále, tím byly souboje napínavější. Jsme velmi rádi, že můžeme našim návštěvníkům nabídnout tak zajímavý program na víkend,“ oceňuje akci, marketingová manažerka Centra Černý Most.

Na Černém Mostě se závodilo formou „head-to-head“, která je divácky velmi atraktivní. Organizátoři postavili dvě dráhy s trochu odlišným profilem a jezdci v závodě jeli nejdřív na jedné, pak na druhé. Pokud soupeře dvakrát porazili, postupovali do dalšího kola. V případě remízy si vylosovali trať a jeli rozhodující závod. „Obvykle se jezdí pumptrackové závody na okruhu podobném tomu, který jsme nachystali pro veřejnost. Tentokrát jsme to ale chtěli udělat co nejvíc divácky zajímavé a zvolili jsme koncept dvou tratí, kde závodníci jedou vedle sebe,“ vysvětluje Jan Valenta, ředitel VSA Xtreme.